Kiedy najczęściej dochodzi do uszkodzenia ACL:
- Podczas uprawiania sportów: narciarstwo, snowboard, piłka nożna, koszykówka, gimnastyka, piłka ręczna, sporty walki
- Przez niewystarczające przygotowanie sprawnościowo-kondycyjne
- Przez wystąpienie konfliktu panewkowo-udowego (FAI)
Objawami uszkodzenia ACL mogą być:
- Uczucie lub odgłos trzasku w kolanie
- Nagły ból
- Niezdolność kontynuowania wykonywanej czynności
- Obrzęk
- Ograniczenie ruchomości
- Ograniczenie ruchomości
Nieleczona kontuzja więzadła krzyżowego przedniego skutkuje uszkodzeniem łąkotek i chrząstki, czego konsekwencją są choroby zwyrodnieniowe stawu. Na to w jakim czasie dojdzie do zaawansowania zmian zwyrodnieniowych lub do kolejnych uszkodzeń najczęściej mają wpływ zbyt duża masa ciała oraz niski poziom aktywności fizycznej.
Dzięki nowoczesnym technikom operacyjnym, możliwe jest skuteczne zmniejszenie postępowania zmian zwyrodnieniowych, dzięki czemu możliwy jest powrót do aktywności fizycznej sprzed zabiegu.
Postawienie diagnozy
Aby uzyskać właściwą diagnozę, należy jak najszybciej zgłosić się do gabinetu lekarskiego, gdzie zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad lekarski, wykonane badanie manualne oraz sprawdzony zostanie zakres ruchu. Bardzo często zlecane są dodatkowe badania obrazowe, takie jak RTG, które zobrazuje stan kości oraz MRI (rezonans magnetyczny) obrazujący stan struktur stawowych.
Artroskopowe leczenie uszkodzenia ACL
Metoda artorskopowa jest najpowszechniejszą z metod naprawy lub rekonstrukcji więzadła krzyżowego ACL.
Jest małoinwazyjną metodą leczenia wnętrza stawów, pozwalająca na zmniejszenie pooperacyjnych dolegliwości bólowych, a także na skrócenie pobytu w szpitalu oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań
W czasie operacji wykonywanych jest kilka punktowych nacięć pozwalających na wprowadzenie mikrokamery (2-4 mm) i narzędzi o tej samej średnicy. Wszystko odbywa się bezkrwawo i dzięki mikro-nacięciom dolegliwości pooperacyjne są związane tylko z leczeniem schorzenia.
Dzięki innowacyjności tej metody, najczęściej od momentu przyjęcia Pacjenta do jego wypisu ze szpitala nie mijają 24h. Może on kontynuować swoją rekonwalescencję w warunkach domowych oraz rozpocząć rehabilitację pozabiegową, która umożliwi szybszy powrót do aktywności.
Współczesne, zaawansowane techniki artroskopowe pozwalają również na naprawę innych uszkodzeń kolana:
- więzadło krzyżowe tylne (PCL)
- chrząstka
- łąkotka przyśrodkowa
- łąkotka boczna